Jak zaprojektować funkcjonalny ogród?

Zbliżająca się wiosna jest idealnym czasem na rozpoczęcie prac w ogrodzie i na działkach. Jednak, w jaki sposób pobudzić ogród do życia po zimowym letargu? Jak zaprojektować funkcjonalny ogród, w którym znajdzie się miejsce zarówno do wypoczynku, ale również do zabaw dla dzieci i nie tylko. Zastanówmy się, na co zwrócić uwagę przy wiosennych pracach w ogrodzie.

Jak zaprojektować funkcjonalny ogród?

Wiosną większość roślin budzi się z zimowego spoczynku, pojawiają się pąki na drzewach i krzewach. Zaczyna zielenić się trawa. Jest to idealny czas na wiosenne porządki, które najlepiej zacząć od podzielenia ogrodu na strefy z konkretnym przeznaczeniem. Jedną część przestrzeni należy zagospodarować na strefę relaksu, gdzie znajdzie się miejsce na meble ogrodowe, krzesła, stolik, ewentualny grill, czy palenisko. Tą strefę najlepiej rozplanować częściowo w pobliżu drzew, które w upalne dni będą dawały przyjemny cień chroniąc przed żarzącym słońcem. Z drugiej strony ta strefa powinna być zaplanowana na obszarze nasłonecznionym, aby możliwe było rozłożenie leżaka i opalanie się.
Kolejna część jest opcjonalna, skierowana do osób posiadających dzieci lub wnuki. Jest to obszar, w którym dobrze będzie zaplanować określony rodzaj aktywności dla dzieci. Dla małych dzieci preferowane jest zorganizowanie nawet niewielkiej piaskownicy, dla starszych zaś świetnym pomysłem będzie rozstawienie trampoliny, zapewniającej wielką frajdę dla starszych dzieci, ale i rodziców. Ponadto, jeżeli mamy dużo przestrzeni, można również pomyśleć o sezonowym basenie, który zapewni ochłodę w upalne dni. Na rynku jest dostępny ogromny wachlarz modeli, jak i rozmiarów, tak, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Warzywa i owoce

Żaden prawdziwy ogród nie powinien obyć się bez strefy ogrodniczej, w której można zorganizować, w zależności od wielkości dostępnego terenu, mniejszy lub większy plac do wysiania i zasadzenia ulubionych warzyw i owoców. W tym celu wystarczy przekopać dany obszar, wyznaczyć grządki i można przechodzić do wysiewu. Warto pamiętać jednak, że rośliny takie jak marchew, czy pietruszka mogą być wysiewane w grządkach bliżej ulokowanych, natomiast inne rośliny, jak ogórki, czy pomidory potrzebują więcej przestrzeni do wzrostu. Jednak zrozumiałym jest, że nie każdy lubi prace w ziemi, dlatego może zaplanować w strefie ogrodniczej imitacje, a mianowicie można kupić gotowe doniczkowe sadzonki poziomek, truskawek, czy mini pomidorków i rozstawić te doniczki w ogrodzie.
Zaplanowanie funkcjonalnego ogrodu nie należy do trudnych zadań, jednak najważniejsze jest dokładne przemyślenie jakie funkcje ma spełniać.

Redakcja domlider.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *