Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Projekt a koncepcja ogrodu

Budownictwo Data publikacji - 16 marca 2020 Autor - Redakcja domlider.pl


Piękny ogród jest wizytówką całego domu. Aby jednak mógł on rzeczywiście spełniać taką rolę wymaga to pewnych planów i przemyśleń. Dobrze rozplanowana aranżacja ogrodu pozwoli nam cieszyć się jego pięknem a roślinom dobrze ze sobą współistnieć.

Projekt a koncepcja ogrodu

Jeśli nie posiadamy podstawowej wiedzy na tematy ogrodnicze to wykonanie planu ogrodu może być kłopotliwe. Przychodzą nam co prawda z pomocą różne programy komputerowe – często nawet bezpłatne – które pomogą wykonać plan, jednak potrzeba jest i tak pewnej wiedzy w tym zakresie. Można wówczas zakupić gotowy projekt ogrodu – bo takie też są dostępne na rynku. Jednak nawet tych dobrych programów komputerowych i gotowych projektów nie ma co porównywać z usługami profesjonalnego architekta ogrodów. Osoba taka będzie w stanie bardziej indywidualnie podejść do każdego klienta i do uwarunkowań jego ogrodu.

Zakres planowania

Decydując się na skorzystanie z usług specjalistów trzeba będzie określić na początku jaki zakres planowania ma objąć praca tego projektanta. Kompleksowy projekt ogrodu obejmuje zarówno jego pierwszy element jakim jest koncepcja jak i dalsze szczegółowe rozwiązania techniczne. Klienci jednak czasem korzystają tylko z samej koncepcji ogrodu. Jak się więc mają do siebie projekt a koncepcja ogrodu? Sama koncepcja to jakby mapa widziana z góry w odpowiedniej skali. Są na niej naniesione ścieżki, kształty rabat, większych drzew, altany, trawniki, tzw. mała architektura. Koncepcja więc nie informuje klienta jakie konkretnie rośliny będą rosły na rabatce, jakie ma być posadzone w danym miejscu drzewo itp. Te szczegóły zawierać będzie kompletny projekt. Taka kompleksowa usługa pozwoli na lepsze zrozumienie pierwotnej koncepcji i daje też klientowi możliwości konsultacji z architektem. Decydując się jednak na samą koncepcję powinniśmy móc otrzymać wizualizację ogrodu co pozwoli lepiej zobrazować sobie jak to miejsce ma wyglądać.

Projekty częściowe

Bywają także projekty częściowe jak na przykład projekt rozmieszczenia oświetlenia czy systemu nawadniającego ogród.
Ceny takiego projektu zależą przede wszystkim od liczby metrów kwadratowych – im większa działka tym cena rośnie. Wpływ na cenę ma także ukształtowanie terenu, liczba projektów częściowych. Cena będzie się różnić w rozliczeniu: projekt a koncepcja ogrodu. Koncepcja jest znacznie tańsza, jednak jeśli chcemy otrzymać wizualizację będziemy musieli dodatkowo dopłacić.
Są firmy, które nie liczą sobie kosztów za wykonanie projektu jeśli ich usługi będą także obejmowały dalsze po-projektowe urządzenie ogrodu. Warto skorzystać z usług takich właśnie firm bo wykonają sami to co wcześniej wymyślili i za całość wezmą odpowiedzialność.

Redakcja domlider.pl

Nasz zespół doradza w wielu kwestiach zawodowych. Dzielimy się profesjonalną wiedzą z zakresu budowy, wnętrz, ogrodów oraz wielu przydatnych obszarów wiedzy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

styropian do ocieplenia budynku