Podstawowe elementy wystroju wnętrz

Dekorowanie wnętrz może wydawać się trudnym zadaniem, szczególnie dla tych z nas, którzy nie mają doświadczenia ani nie czują się zbyt pewnie.

Nie bój się, nawet najbardziej początkujący projektant może osiągnąć sukces. Te proste i niedrogie wskazówki poprowadzą Cię przez podstawowe elementy wystroju i sprawią, że twój projekt odniesie spektakularny sukces.
Pierwsza zasada projektowania jest bardzo prosta: działaj zgodnie z tym, co lubisz i co sprawia, że czujesz się komfortowo! To twoja przestrzeń życiowa i nie ma sensu mieć pięknie urządzonego domu, jeśli ty i twoja rodzina czujecie się w nim obco.

Przeznaczenie pomieszczenia

Kolejne pytania, które należy sobie zadać, dotyczą wykorzystania pomieszczenia. Kto będzie korzystał z pokoju? Jak będzie używany pokój? Zastanowienie się nad tymi dwoma podstawowymi pytaniami może pomóc Ci zdecydować, jaki rodzaj podłogi wybrać, na przykład – czy będzie duży ruch w tym pomieszczeniu? Czy regularne jedzenie i picie będzie dozwolone w tym pomieszczeniu? Jakie zajęcia będą się odbywały w tej sali? Czy dzieci i / lub zwierzęta będą regularnie przebywać w tym pokoju?

Kolorystyka

Wybór kolorów to często najtrudniejsza decyzja, gdy przychodzi czas na dekorację pokoju. Ogólnie rzecz biorąc, profesjonalni dekoratorzy pracują na zasadzie „trzech kolorów”: jeden kolor neutralny i dwa kolory akcentujące (zwykle jeden ciemny, a drugi jasny). Niektórzy ludzie zaczynają od ustalenia koloru ścian (czy to farbą, czy tapetą) i na tym opierają (idea jest taka, że ściany stanowią „tło” dla pokoju) dalsze wybory kolorów. Inni zaczynają od jednego mebla (czegoś dużego, np. sofy) i na nim opierają się (czyniąc go „centralnym” schematem dekoracji pokoju). Ponadto jaśniejsze kolory mogą sprawić, że pokój będzie większy i chłodniejszy, podczas gdy ciemniejsze kolory zmniejszają przestrzeń i sprawiają wrażenie cieplejszych.

Meble

Mówiąc o meblach, ważne jest, aby zadawać pytania dotyczące użytkowania przy podejmowaniu decyzji o zakupie lub odzyskiwaniu. Kolejną kwestią do rozważenia jest to, na ile światła słonecznego będzie on wystawiony (ciemna tapicerowana sofa ustawiona w bardzo nasłonecznionym miejscu zacznie blaknąć). Myśląc o kolorze, zwłaszcza w przypadku dużych elementów, rozważ to: łatwiej i znacznie mniej kosztownie jest zmienić wygląd pomieszczenia za pomocą elementów akcentujących (poduszek, narzut itp.) lub nowej warstwy farby, jeśli główne meble są solidne.
Sposób aranżacji mebli jest czasem trudnym zagadnieniem; może być trudno wyobrazić sobie, jak i gdzie elementy będą wyglądać najlepiej, a także będą najbardziej funkcjonalne (ponownie pomyśl o wzorcach ruchu w pomieszczeniu, czy chcesz stworzyć miejsce do rozmowy itp.). Oszczędź sobie frustracji i bólu pleców spowodowanych częstymi przestawianiem mebli, robiąc to, co robią profesjonaliści: stwórz szablon pokoju i wszystkich elementów, które chcesz w nim zmieścić. Wypróbuj różne układy elementów, aż uzyskasz idealne połączenie.

Również zabiegi okienne zasługują na dokładne przemyślenie. Nie myśl tylko o kwestiach funkcjonalnych związanych z kolorem: ile światła i prywatności ma mieć pomieszczenie? Czy widok za oknem to ten, który chcesz zobaczyć, czy zasłonić?

Elementy akcentujące, grafiki i akcesoria mogą wydawać się luksusową dekoracją, ale mogą zrobić wiele, aby nadać pomieszczeniu osobisty i zachęcający charakter. Dodatkowo małe elementy mogą być użyte do zmiany wyglądu pokoju bez większego zamieszania i kosztów. Można je również bardzo skutecznie wykorzystać do ukrycia wad pomieszczenia; na przykład mały pokój może wyglądać na większy za pomocą dobrze umieszczonego lustra lub obrazu, który ma głębię.

Nawet przy dekorowaniu niewielkiego obszaru, takiego jak przedpokój, elementy akcentujące mogą być przydatne do podkreślenia Twojego stylu i osobowości, gdy tylko goście przejdą przez Twoje drzwi.

Więcej znajdziesz na https://malanuku.pl/

Redakcja domlider.pl