Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Bateria padła? Ubezpieczenie smartfona pomoże

Poradnik Data publikacji - 28 października 2020 Autor - Redakcja domlider.pl

Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto nigdy nie narzekał na wydajność baterii w swoim telefonie. Współczesne smartfony oferują wiele ciekawych opcji, jednak wiąże się to zwykle ze szybkim spadkiem poziomu naładowania. Niejednokrotnie bywa to problematyczne, bo dziś bez telefonu czujemy się jak bez ręki, a nie zawsze pamiętamy o tym, by zabrać z domu ładowarkę lub powerbank. Istnieje jednak kilka sposobów na to, by przedłużyć żywotność baterii.

Nie dopuszczaj do pełnego rozładowania

Całkowite rozładowywanie baterii zdecydowanie nie jest korzystne dla naszych smartfonów. Jeśli poziom naładowania jest już mniejszy niż połowa, nie warto czekać na komunikaty o kiepskim stanie baterii – lepiej podłączyć ją do ładowarki wcześniej niż później. W dawnych telefonach zasada była odwrotna, więc wielu osobom trudno się przestawić, ale zdecydowanie warto to zrobić. Całkowicie rozładowana bateria może bowiem ulec trwałemu uszkodzeniu, a z reguły ubezpieczenie smartfona nie obejmuje szybko zużywających się elementów, w tym baterii. Pomocne w dbaniu o baterię może być też doładowywanie jej raz na jakiś czas, choć niekoniecznie do poziomu 100%.

Unikaj nieoryginalnych ładowarek

Oryginalne ładowarki są droższe niż ich zamienniki, ale przecież kupujemy je rzadko. Warto zainwestować w markową ładowarkę i mieć pewność, że nie tylko posłuży nam przez długi czas, ale będzie bezpieczna dla naszego telefonu. Nieoryginalne ładowarki mogą nawet całkowicie zniszczyć dobrą dotąd baterię. Warto unikać również tych z funkcją szybkiego ładowania, o ile nie są one rekomendowane przez producenta telefonu dla naszego modelu. Koszt nowej ładowarki musi zostać w pełni poniesiony przez użytkownika – ubezpieczenie smartfona nie obejmuje bowiem akcesoriów.

Oszczędzaj energię

Jest wiele sposobów na oszczędzanie energii w telefonie. Niestety, większość z nas nie zwraca na to na co dzień uwagi. Nasz telefon zużyje mniej prądu na przykład wtedy, gdy ustawimy jasność ekranu na taką, by umożliwiała nam komfortowe użytkowanie, ale nie była maksymalna. Jeżeli nie korzystamy z Wi-Fi lub Bluetootha, najlepiej wyłączyć te funkcje. Pamiętajmy również o regularnym wyłączaniu nieużywanych, działających w tle aplikacji – czerpią one prąd nawet wtedy, gdy z nich nie korzystamy (nie dotyczy urządzeń marki Apple).

Uważaj na skrajne temperatury

Skrajne temperatury nie wpływają dobrze na baterię, a jeśli ją zniszczą, musimy radzić sobie sami, gdyż ubezpieczenie smartfona nie obejmuje takich uszkodzeń (w tym kontekście warto rozważyć inną opcję zabezpieczenia sprzętu, taką jak coraz popularniejszą usługę ochrony smartfona). Nie powinno się zostawiać telefonu na słońcu, a zimą, gdy temperatury spadają poniżej zera, dobrze jest nosić go w zamykanym na klapę etui i dodatkowo w wewnętrznej kieszeni kurtki.

Zaprzyjaźnij się z powerbankiem

Powerbank to nic innego, jak dodatkowa bateria, którą możemy zabrać ze sobą wszędzie i użyć jej do naładowania telefonu na przykład wtedy, gdy nie mamy dostępu do prądu. To dobry sposób, który może uratować naszą baterię w krytycznej sytuacji i nie dopuścić do całkowitego rozładowania. Nie ma przeciwwskazań, by, jeśli zajdzie taka potrzeba, rozładować powerbank do zera.

Redakcja domlider.pl

Nasz zespół doradza w wielu kwestiach zawodowych. Dzielimy się profesjonalną wiedzą z zakresu budowy, wnętrz, ogrodów oraz wielu przydatnych obszarów wiedzy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Split czy multisplit