Projektant mody – jakie są jego obowiązki i jakie umiejętności powinien posiadać?

Wielu młodych ludzi marzy o karierze kreatora mody, którego odzież będzie chętnie kupowana przez rzesze ludzi. Nie każdy nastolatek jednak zdaje sobie sprawę z tego, jakie umiejętności muszą posiadać projektanci mody. Zanim staniemy w świetle reflektorów i będziemy zapraszani na ważne gale czy imprezy, musimy wiele się nauczyć. Sama umiejętność obsługi maszyny do szycia Juki niestety nie wystarczy. Czy warto umieć obsługiwać overlock i inne maszyny szwalnicze? Jakie zdolności należy jeszcze posiadać? Co w ogóle należy do obowiązków projektanta mody? O tym przeczytasz w dalszej części tekstu!

Projektant mody – co należy do jego obowiązków?

Najczęściej wydaje nam się, że niewiele obowiązków ma projektant mody. Zawód ten jest jednak zdecydowanie bardziej wymagający, niż moglibyśmy sądzić. Do podstawowych obowiązków projektanta mody należy szkicowanie ubrań, które później zostaną wykonane przez krawca. Na początku kariery kreatora mody, nie każdego młodego człowieka stać na zatrudnienie krawca. Wówczas swoje projekty musi najczęściej szyć samodzielnie. Bardzo ważna jest więc umiejętność szycia na maszynie Janome lub Brother, które znajdziesz na https://adamar.pl/. Oprócz projektu na komputerze czy na papierze, kreator mody jest także odpowiedzialny za wybór tkaniny, z jakiej ubranie zostanie wykonane, oraz jej kolor. Bardziej doświadczeni projektanci mody, mający możliwość zatrudnić osoby, które będą szyły ich ubrania, bardzo często nadzorują proces produkcji. Dodatkowymi obowiązkami projektantów mody jest tworzenie pokazów. Jest to etap niezbędny, aby zaistnieć w świecie mody na większą skalę niż tworzenie ubrań do okolicznego mało znanego butiku.

Jakie umiejętności powinien posiadać projektant mody?

Większość osób uważa, że projektant mody powinien posiadać umiejętności rysowania na papierze oraz w programie, a także niebywale rozwiniętą wyobraźnię. Owszem. są to podstawowe umiejętności, jakie każdy projektant musi mieć. Dodatkowo najczęściej nie obejdzie się także bez umiejętności szycia na maszynie. Pierwsze projekty najczęściej projektant musi sam także uszyć. Co jeszcze powinien umieć kreator mody? Przede wszystkim projektantem mody powinna zostać osoba, która szybko nawiązuje kontakty z innymi osobami. Ta umiejętność, z pewnością pomoże w wypromowaniu odzieży stworzonej przez kreatora ubioru. Bardzo ważne są także umiejętności organizacyjne, dzięki którym możliwe będzie zorganizowanie np. pokazu mody. Nie można także zapomnieć o podstawowych umiejętnościach jakimi są umiejętność zestawiania kolorów i wzorów oraz doskonały zmysł estetyczny.  

Redakcja domlider.pl