Recyklingowy design – poznaj rzeczy, które możesz zrobić, choćby z zużytych butelek

Ekologiczny styl życia jest bardzo modny, ale też wymagający. Warto pamiętać, że wiele tworzyw sztucznych można wykorzystać i dać im drugie życie. Możliwości tak naprawdę jest wiele. W dzisiejszym poradniku przedstawimy Wam recyklingowy design, czyli co możecie wykonać z zużytych butelek i innych plastikowych rzeczy.

Doniczki – króliczki z plastiku – jak je wykonać?

Plastikowe butelki można wykorzystać na wiele sposobów. Z nich zrobicie naprawdę świetne ozdoby. Doskonałym tego przykładem są choćby doniczki-króliczki. Wystarczy tylko odciąć górną część butelki bądź też przeciąć butelkę na wysokości środka. Z pozostałej części butelki wystarczy tylko wyciąć uszy królika i już można przejść do następnego etapu. Zarówno spód butelki, jak i wycięte uszy malujemy na wybrany kolor. Ciekawym wyborem na pewno będzie szary, wszak wpisuje się w filozofię hygge, a nawet stylistykę industrialną, a przy tym szarości są bardzo modne. Teraz pozostaje nam przykleić uszy do górnej części odciętej butelki. Możecie tutaj także zastosować zszywarkę do plastiku. Dzięki temu będą się one lepiej trzymały. Pozostaje jeszcze przykleić oczy, np. wykonane z guzików i narysować słodką minkę, a potem już nasypać ziemię i zasadzić roślinę. Alternatywą dla takiej doniczki będzie model wiszący. Wystarczy tylko wykonać dwa otwory i włożyć w nie sznurek.

Meble z plastikowych butelek – tak to możliwe!

Wbrew pozorom zszywarki do plastiku mają szerokie spektrum zastosowania i możecie wykorzystać je nawet do wykonania mebli z butelek plastikowych. Wcale nie jest to bardzo trudne. My zaproponujemy Wam wykonanie pufy. Otóż będziecie potrzebować około piętnastu bądź dwudziestu półtoralitrowych butelek. Przyklejacie je do góry dnem, czyli zakrętkami do tekturowego okręgu. Butelki możecie złączyć wykorzystując zszywarkę do plastiku. Dodatkowo możecie je zabezpieczyć owijając szczelnie mocną taśmą klejącą od zewnętrznej strony. Pozostaje już tylko przykleić drugą okrągłą podstawę o średnicy, takiej samej jak spód pufy. Wystarczy już tylko odpowiednia tkanina tapicerska, którą złączysz przy użyciu zszywacza, uważając przy tym by nie uszkodzić konstrukcji pufy z butelek.

Zabawki z butelek po Actimelu

Nawet buteleczki po Actimelu można wykorzystać do wykonania ciekawych rzeczy. Polecamy Wam wykonanie zabawek dla dzieci. Otóż usuwacie etykietę z butelki, następnie umieszczacie na niej klej, rozsmarowując po całej powierzchni. Następnie musicie otoczyć ją we wcześniej przygotowanych kawałeczkach kolorowej waty. Możecie także użyć do tego celu kolorowych frotek. I tak naprawdę fajna zabawka gotowa. Ale z buteleczek po Actimelu możecie też wykonać subtelne ozdoby w stylu glamour. W tym przypadku wcześniej przygotujcie kawałeczki kolorowych fragmentów np. z nieużywanej porcelany. Warto wcześniej umieścić ją w worku i młotkiem rozbić na drobne kawałki. Następnie buteleczkę obtaczacie w kleju i wcześniej przygotowanych kawałkach szkła.

Meble z palet – popularny trend

Czasem po remoncie czy większych zakupach zostają Wam palety.  Możecie je wykorzystać i wykonać z nich użyteczne meble. Wystarczy tylko ułożyć wzdłuż cztery palety, następnie złączyć je używając kleju, a z czterech pozostałych wykonać oparcie, które również przyklejacie do wcześniej wykonanej podstawy. Gdy i ten etap macie za sobą, to warto za pomocą papieru ściernego o grubej gramaturze przeszlifować całą powierzchnię. Jeżeli posiadacie szlifierkę, to możecie jej użyć. Pozostaje już tylko pomalowanie mebla, np. bejcą do drewna, na wybrany kolor. Jeżeli macie więcej chęci bądź też czas, to dodatkowo mebel możecie pokryć tapicerką bądź też przygotować duże poduszki dekoracyjne i tak właśnie świetne leżaki ogrodowe są gotowe. Jednak takie leżaki możecie umieścić też w salonie w stylu industrialnym, gdzie również doskonale będą się prezentować, a przy tym dodadzą wnętrzu nutę oryginalności i sprawią, że pomieszczenie będzie się wyróżniać. Takie meble niewątpliwie są oryginalne, ale i przyciągają uwagę.

Jest wiele możliwości wykorzystania materiałów z recyklingu. Warto tutaj kierować się filozofią „no waste” i dawać nowe życie starym rzeczom. 

Redakcja domlider.pl