Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Klimatyzacja split czy multisplit? Jak wybrać dobrą klimatyzację?

Poradnik Data publikacji - 9 lipca 2021 Autor - Redakcja domlider.pl
Split czy multisplit

Coraz gorętsze lata powodują, że Polacy z roku na rok chętniej sięgają po klimatyzacje. Niestety nie wystarczy ruszyć do sklepu i nabyć pierwszy lepszy model, aby móc się cieszyć odpowiednim rozwiązaniem. Podstawowym problemem, z którym trzeba się zmierzyć, to zdobycie odpowiedniej wiedzy, czym się taka klimatyzacja powinna charakteryzować. Na co zatem trzeba zwracać uwagę, gdy kupuje się klimatyzację do domu?

Jakie są rodzaje klimatyzatorów?

Podstawową sprawą, o której trzeba pamiętać, gdy kupuje się klimatyzator, to jakiego ma on być rodzaju? Jak się bowiem okazuje, na rynku spotkać się można nie z jednym, dwoma, lecz nawet trzeba różnymi modelami. Czym się one cechują i który będzie najlepszy?

Podstawowym i z pewnością najtańszym rozwiązaniem jest klimatyzacja przenośna. Jest to jedno urządzenie, które posiada kółka umożliwiające przestawianie go w dowolne miejsce, a także specjalną rurę odprowadzającą z pomieszczenia gorące powietrze. Taka klimatyzacja jest tania i nie wymaga przeprowadzania dużych prac remontowych w mieszkaniu, lecz niestety nie wykazuje się zbyt dużą efektywnością działania. Co więcej, jest to klimatyzacja, która generuje dość dużo hałasu, a to za sprawą obecności sprężarki w pomieszczeniu.

Drugim modelem jest klimatyzacja split. Jest to klasyczna wersja, która składa się z jednego urządzenia zewnętrznego, a także jednego wewnętrznego. Dzięki temu, że całość najważniejszych elementów klimatyzacji jest w jednostce zewnętrznej, cechuje się ona bardzo cichą pracą, a także wysoką skutecznością działania. Pamiętać jednak trzeba o tym, że kupno takiego urządzenia jest dość kosztowne, a co więcej, liczyć się trzeba z dość drogim montażem polegającym na rozwierceniu ściany w celu doprowadzenia instalacji łączącej obie jednostki.

Ostatnim z popularnych modeli jest klimatyzacja multisplit. Czym się ona charakteryzuje? Jest to nic innego, jak tylko rozbudowana wersja split, czyli tak samo jak i mniejsza odmiana zawiera w sobie jednostkę zewnętrzną, lecz zamiast jednej kilka jednostek wewnętrznych. Dzięki takiej klimatyzacji możliwe jest chłodzenie w całkowicie niezależny sposób przy pomocy jednego urządzenia kilku pomieszczeń. Oczywiście im większa będzie to klimatyzacja, tym więcej trzeba będzie za nią zapłacić. Modele multisplit wykorzystywane są przede wszystkim w biurach, gdzie za jednym zamachem schłodzona musi być naprawdę duża liczba pomieszczeń.

Na jakie parametry klimatyzatora trzeba zwracać uwagę?

Jak jednak można się domyślać, sam rodzaj klimatyzacji to jeszcze nie wszystko, o czym trzeba pamiętać, gdy kupuje się odpowiednie dla siebie i swojego domu urządzenie. Jakie jeszcze inne sprawy warte są rozważenia i o czym trzeba wiedzieć, jeśli chce się mieć możliwie jak najlepszy rodzaj klimatyzatora?

Podstawową sprawą, o której koniecznie trzeba pamiętać, gdy kupuje się klimatyzacje do domu lub mieszkania, to jaka ma być jej moc. Odpowiednia moc klimatyzacja sprawia, że będzie ona w stanie schłodzić daną ilość przestrzeni. Jeśli posiada się duże mieszkanie, to trzeba będzie do niego kupić nieco mocniejszy rodzaj klimatyzatora. Jeśli jednak posiada się np. niewielką kawalerkę, to wystarczający będzie mały, a co za tym idzie tani klimatyzator.

Kolejną wartą uwagi sprawą jest to, jaka będzie klasa energetyczna danego urządzenia. Wpływa ona w bezpośredni sposób na to, jak wiele energii do działania będzie dany klimatyzator zużywał. Warto jeszcze mieć na uwadze to, jaka będzie głośność pracy klimatyzatora. Jeśli kupi się urządzenie zbyt głośne, może być ono mocno uciążliwe, szczególnie w nocy, gdy poziom odczuwalnego hałasu znacznie się podnosi.

Artykuł powstał we współpracy z https://klimatyzuj.pl/

Redakcja domlider.pl

Nasz zespół doradza w wielu kwestiach zawodowych. Dzielimy się profesjonalną wiedzą z zakresu budowy, wnętrz, ogrodów oraz wielu przydatnych obszarów wiedzy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Split czy multisplit