Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Wybieramy styropian do ocieplenia budynku.

Budownictwo Data publikacji - 2 listopada 2021 Autor - Redakcja domlider.pl
styropian do ocieplenia budynku

Zamknięcie stanu surowego budynku to moment, w którym możemy zastanowić się nad wyborem materiału do ocieplenia. To nie bez znaczenia, który izolator wybierzesz, od tego będzie zależeć energooszczędność twojego domu i wysokość rachunków za energię cieplną. Pomimo tego, że wszystkie materiały izolacyjne różnią się między sobą parametrami i sposobem montażu, to mają  one jedną cechę wspólną – minimalizują ucieczkę ciepłego powietrza przez ściany zewnętrzne niemal do minimum, zapewniając bardzo komfortowe wartości temperatur w budynku. Który styropian sprawdzi się najlepiej w twoim domu?

Na co zwrócić uwagę?

Styropian to jeden z najczęściej wybieranych materiałów do ocieplania budynków. Jego mocne strony to doskonałe parametry izolacyjne i trwałość. To, który styropian wybrać, zależy w głównej mierze od rodzaju powierzchni, do której ma być przeznaczony. Na opakowaniu każdego styropianu znajdują wszystkie kluczowe informacje na temat danego produktu. Przede wszystkim, należy sprawdzić oznaczenia, które potwierdzają że produkt ten przeszedł wymagane atesty higieniczne. Jeśli takie oznaczenie znajduje się na opakowaniu, możemy być spokojni o bezpieczeństwo w czasie jego montażu, a także po jego zakończeniu. W przypadku braku takiej informacji, zrezygnujmy z zakupu podejrzanego produktu dla własnego bezpieczeństwa. W przypadku styropianu bardzo ważna jest informacja o jego gęstości, co przekłada się na izolacyjność i wytrzymałość – im większa gęstość, tym lepsza jakość produktu. Zwróćmy również uwagę na wartość współczynnika przewodzenia ciepła lambda, im niższa wartość tym lepsze efekty ocieplenia.

Styropian biały i styropian grafitowy

Dwa najpopularniejsze rodzaje styropianu różnią się przede wszystkim składem, który przesądza o właściwościach i funkcjonalności materiału. Styropian grafitowy swoją nazwę zawdzięcza wyjątkowemu składnikowi, który znajduje się w jego składzie. Kompozycje grafitu są dodawane na wczesnym etapie produkcji polistyrenu. Płyty styropianu białego produkuje się z kolei ze zwykłego polistyrenu.

Oba rodzaje styropianu mają nieco inne właściwości izolacyjne. Zawartość grafitu w styropianie grafitowym wpływa na nieco lepsze parametry izolacyjne w porównaniu ze styropianem białym, dzięki czemu można zmniejszyć grubość każdej płyty. Porównajmy więc najważniejsze parametry obu materiałów izolacyjnych.

1. parametr – przewodność cieplna

Styropian grafitowy nie ma sobie tutaj równych, jego współczynnik ciepła utrzymuje się na poziomie 0,031-0,033 W/(mK), co w praktyce oznacza maksymalną ochronę przed uciekającym ciepłem. Płyty styropianowe białe mają współczynnik przewodzenia ciepła na poziomie 0,033-0,045 W/(mK), a zgodnie z zaleceniami, ściany zewnętrzne należy ocieplać styropianem, którego lambda nie przekracza 0,040 W(mK). Wynika z tego, że parametr przewodności cieplnej w przypadku obu styropianów mieści się w przyjętych normach, jednak na korzyść styropianu grafitowego.

2. parametr – nasiąkliwość

Nasiąkliwość izolatora ma największe znaczenie w przypadku izolacji cokołów. Oba rodzaje styropianów w tym porównaniu wypadają podobnie. Ich chłonność jest bardzo zbliżona – około 5%. Ze względu na to, że styropian biały na rynku materiałów izolacyjnych jest znacznie dłużej niż jego grafitowy odpowiednik, jego parametr nasiąkliwości został zredukowany nawet do 2%, a ulepszone modele sprawdzają się głównie w ocieplaniu stref przyziemia i fundamentów, w innych strefach możemy bez obaw wybrać tradycyjny styropian biały.

Ile kosztuje styropian biały a ile styropian grafitowy?

Cenę materiału izolacyjnego należy rozpatrywać przede wszystkim w aspekcie zwrotu inwestycji i wpływu na energooszczędność budynku. Kierując się wyłącznie ceną zakupu, zdecydowanie mniej zapłacimy za styropian biały, jednak biorąc pod uwagę efektywność izolatora, to styropian grafitowy wygrywa. Odznacza się lepszymi parametrami cieplnymi, dzięki czemu izolacyjność jest efektywniejsza i w efekcie wpływa na mniejsze zużycie energii grzewczej, co oznacza niższe rachunki. Jego zastosowanie pozwala również na zmniejszenie grubości izolatora nawet o kilka centymetrów, co jest nie bez znaczenia w przypadku niewielkich pomieszczeń lub pomieszczeń na poddaszu ze skosami.

Redakcja domlider.pl

Nasz zespół doradza w wielu kwestiach zawodowych. Dzielimy się profesjonalną wiedzą z zakresu budowy, wnętrz, ogrodów oraz wielu przydatnych obszarów wiedzy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?