Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Kolory we wnętrzu – jakie wybrać?

Budownictwo Data publikacji - 17 lutego 2020 Autor - Redakcja domlider.pl


Kolory we wnętrzu pełnią istotną funkcję w naszym życiu. Wpływają na nasz nastrój i samopoczucie. Kolory mają moc. Aby dobrze połączyć kolory we wnętrzu, musimy poznać koło barw. Dobrze być zorientowanym jak łączyć barwy we wnętrzach. Koło barw wyjaśnia nam zasady mieszania kolorów i zasady ich powstawania. W kole znajduje się dwanaście kolorów.

Kolory we wnętrzu

W obecnym czasie ogromnym powodzeniem cieszą się kolory: biały, kremowy i szary. Każdy z nas wie, że kolor biały i szary idealnie do siebie pasują. Kolor biały jest uniwersalny. Takie kolory we wnętrzu nazywany stylem Duńskim. Taki styl to bezpieczne rozwiązanie. Jeżeli decydujemy, się na wybór innych odcieni musimy, zapamiętać kilka zasad. Pomarańcz dobrze komponuje się z kolorem żółtym i czerwienią. Niebieski kolor z odcieniami fioletu. Takie połączenie nazywamy harmonią analogiczną. Możemy wybrać połączenia oparte na zasadzie kontrastu. To kolory, które w kole barw umieszczone są naprzeciwko siebie. Będzie to zatem fiolet połączony z zielonym lub żółtym. Niebieski połączony z żółtym. Dokonując wyboru kolorów wnętrza, warto pamiętać jakie barwy powiększają i zmniejszają optycznie wielkość wnętrz. Do małych pomieszczeń i pokojów wybieramy zawsze kolory jasne, najlepiej biel. Ciemne kolory zmniejszają pomieszczenia. Są to tak zwane triki optyczne.

Gamy kolorów tworzą swój własny efekt

Do gamy kolorów zaliczamy: ciemną, jasną, zimną i ciepłą barwę. Na rynku jest ogromny wybór farb na ściany wewnętrzne. Wyróżniamy kilka rodzajów: farby lateksowe, tablicowe, ścienne, odporne na czynniki, wodorozcieńczalne i emulsyjne. Odpowiednią farbę i kolor pomoże nam dobrać sprzedawca. Wyjaśni jaką farbę wybrać do pomalowania sypialni czy łazienki. Zakup farby to koszt od dziesięciu złotych do trzystu złotych za sztukę. W zależności ile litrów mamy zamiar zakupić. Marka farby również ma znaczenie. Dobrze jest wybrać farbę, która szybko schnie i idealnie pokrywa powierzchnie i jest bezpieczna dla środowiska. To jakie kolory we wnętrzu wybierzemy, zależy od naszego pomysłu. Malowanie pomieszczeń możemy zlecić profesjonalnej firmie lub wykonać prace samodzielnie. Wystarczą dobre chęci, trochę czasu i odpowiednie narzędzia. Inspiracji możemy poszukać w magazynach o urządzaniu wnętrz lub przeglądając strony w internecie. Wybór koloru nie jest, sprawą trudną a może być dla nas dobrą formą rozrywki. Teoretycznie do wszystkich pomieszczeń w domu możemy wybrać farbę tego samego rodzaju i tego samego koloru. Decyzja o wyborze należy do nas.

Redakcja domlider.pl

Nasz zespół doradza w wielu kwestiach zawodowych. Dzielimy się profesjonalną wiedzą z zakresu budowy, wnętrz, ogrodów oraz wielu przydatnych obszarów wiedzy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

styropian do ocieplenia budynku