Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Aranżacja okien – rolety czy zasłony?

Budownictwo Data publikacji - 2 marca 2020 Autor - Redakcja domlider.pl

Urządzanie mieszkania to nie tylko wybór podłóg, koloru ścian, czy mebli. Za dobry odbiór wystroju odpowiadają przede wszystkim dodatki, tj. ozdoby ścian, oświetlenie, ukwiecenie no i w końcu dekoracje okienne. I tutaj zadajemy sobie pytanie, czy wybrać rolety czy zasłony? Jak się okazuje o tym decyduje kilka czynników praktycznych. Nie możemy zatem brać pod uwagę jedynie własnych upodobań, chociaż nie powinniśmy również o nich zapominać, bowiem to my będziemy spędzać w tym domu najwięcej czasu.

Rolety czy zasłony?

Przede wszystkim wybór należałoby uzależnić od wielkości pomieszczenia, w którym chcemy zaaranżować okna. Otóż w małych pokojach sprawdzą się rolety, które będą dopasowane i przylegające do szyby lub ramy okiennej. Pozwoli to zaoszczędzić centymetrów, które trzeba by było poświęcić na wystający karnisz, gdybyśmy zdecydowali się na zasłony. Na rynku mamy bardzo szeroki wybór rolet, zarówno tkanin, rodzajów i modeli. W zależności od nasłonecznienia będziemy wybierać typ rolety, czy to zaciemniająca, czy dzień-noc, albo odbijająca światło i chroniąca przed nagrzewaniem pomieszczenia. Ta ostatnia może okazać się zbawienna dla pomieszczeń na najwyższych kondygnacjach budynków oraz tych od strony południowej. Najczęściej klienci decydują się na rolety dzień-noc, ponieważ te dają najlepszą możliwość regulacji wpadającego światła. Jeśli chodzi o model to na popularności zyskują ostatnio rolety rzymskie, które dają się regulować zarówno od góry, jak i od dołu, co pozwala zasłonić np. tylko środek okna, gdy właśnie razi nas w tym punkcie słońce, nie tracąc przy tym całej górnej części szyby oświetlającej nam pomieszczenie.

Wybór tkaniny

Jeśli chodzi o tkaniny to podobnie w przypadku rolet i zasłon, mamy tak szeroki wybór, że możemy całkowicie dopasować je do stylu naszego wnętrza. Nie muszą to być jednobarwne materiały, jeśli chcemy, aby pełniły rolę dekoracyjną, możemy pokusić się o bardziej odważne wzory.

Kiedy wybrać zasłonę? Przede wszystkim powinniśmy to zrobić jeśli w naszym pomieszczeniu są na ścianach mało atrakcyjne rury, kaloryfery albo widoczne dysproporcje. Zasłona pozwoli to schować, dzięki czemu pokój stanie się bardziej estetyczny. Dodatkowym atutem zasłon jest fakt, że wizualnie podwyższają wnętrze. Słabą stroną natomiast jest niski stopień regulacji nasłonecznienia oraz mniejsza wygoda w ich czyszczeniu. Zasłony dużo łatwiej się brudzą i za każdym razem należy je zdejmować prać, prasować i zawieszać ponownie.

Pamiętajmy, że wybór pomiędzy roletami i zasłonami nie jest konieczny. Można zastosować oba rozwiązania jednocześnie i coraz częściej to rozwiązanie jest stosowane. Dzięki temu zyskujemy zarówno estetykę jak i praktyczność.

biuro nieruchomości

Redakcja domlider.pl

Nasz zespół doradza w wielu kwestiach zawodowych. Dzielimy się profesjonalną wiedzą z zakresu budowy, wnętrz, ogrodów oraz wielu przydatnych obszarów wiedzy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

styropian do ocieplenia budynku