Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Budowa fundamentów – o czym należy pamiętać?

Dom Data publikacji - 15 września 2020 Autor - Redakcja domlider.pl

Chcąc cieszyć się funkcjonalnym i trwałym domem, z którym nie będzie jakichkolwiek problemów przez kolejne dziesięciolecia, warto zwrócić szczególną uwagę na fundamenty. Ich budowa nie jest bardzo skomplikowana, jednak trzeba pamiętać o kilku istotnych kwestiach, które będą miały ostateczny wpływ na ich jakość. Oto kilka najważniejszych aspektów, na które należy zwrócić uwagę, budując fundamenty!

Budowa fundamentów – na co zwrócić szczególną uwagę?

Zanim w ogóle rozpoczniemy budowanie fundamentów, niezbędne jest dokładne sprawdzenie warunków gruntowych. Będą miały wpływ na stabilność obiektu, dlatego też warto zdecydować się na badania geotechniczne, które należy zlecić specjaliście. W większości przypadków ich wyniki będą pozytywne, jednak czasami mogą pojawić się problemy, w przypadku których niezbędne okaże się właściwe przygotowanie gruntu pod fundamenty. Unikniemy wtedy napływu wody opadowej i gruntowej, a także pękania ścian. 

Kluczowe może okazać się również odpowiednie zabezpieczenie wykopów – mogą one bowiem stanowić zagrożenie dla osób znajdujących się w pobliżu. A o czym należy pamiętać podczas prowadzonej już budowy fundamentów?

Wypoziomowanie fundamentu i zagęszczenie podbudowy

Jeżeli chcemy, aby murowanie ścian przebiegało prawidłowo i by budynek był stabilny w przyszłości, niezbędne jest zadbanie o odpowiedni poziom fundamentów. Nawet niewielkie odstępstwa od poziomu mogą doprowadzić do problemów w przyszłości, dlatego też warto zadbać o tę kwestię już na samym początku. Jak zniwelować nierówności? Nie jest to trudne – wystarczy zastosować nieco grubszą warstwę zaprawy, na której będą układane bloczki lub pustaki.

W przypadku budowy fundamentów niezbędna okazuje się podbudowa pod podłogę, którą można wykonać np. ze żwiru lub z piasku. Jednak wiele osób zapomina o jej zagęszczeniu, co może prowadzić np. do późniejszego pękania podłoża.

Dylatacje

Podczas budowy fundamentów niezbędne jest zastosowanie dylatacji, a więc niewielkich, kilkucentymetrowych przerw między podłogą a ścianami. Można to zrobić za pomocą pasków styropianu albo listew drewnianych, które łatwo usunąć już po przeprowadzonych pracach. Takie działania sprawią, że naprężenia nie będą przenosiły się między podłogą a ścianami – ma to ogromny wpływ na ich trwałość.

Ciągłość izolacji

Mowa tutaj zarówno o izolacji przeciwwilgociowej, niezbędnej zwłaszcza w domach bez piwnicy, jak również izolacji cieplnej. Zwrócenie na tę kwestię szczególnej uwagi podczas budowy fundamentów pozwoli uniknąć przenikania wilgoci do wnętrz, co mogłoby doprowadzić do niszczenia ścian, a także pojawiania się mostków termicznych, przez które uciekałoby ciepło.

Sprawdzenie zbrojeń

Ostatnią, niezwykle istotną kwestią jest sprawdzenie poprawności wykonania zbrojeń betonowych, szczególnie w przypadku płyty fundamentowej. Należy zrobić to jeszcze przed betonowaniem, ponieważ później czynność ta nie będzie możliwa. Dzięki temu zyskamy pewność, że budowa fundamentów przebiegnie prawidłowo, a budynek będzie trwały na przestrzeni wielu lat.

Redakcja domlider.pl

Nasz zespół doradza w wielu kwestiach zawodowych. Dzielimy się profesjonalną wiedzą z zakresu budowy, wnętrz, ogrodów oraz wielu przydatnych obszarów wiedzy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?