Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Jak wybrać projekt typowy?

Budownictwo Data publikacji - 22 stycznia 2020 Autor - Redakcja domlider.pl

Kilka porad i sugestii przydatnych przy szukaniu idealnego projektu typowego.

Najważniejsza uwaga – należy wybierać projekt pasujący do naszej działki i do warunków zabudowy– nie odwrotnie.

W pierwszej kolejności należy uzyskać Decyzję o warunkach zabudowy, a potem zabrać się za szukanie projektu.

Najważniejsze czynniki

W internecie jest wiele firm sprzedających projekty typowe i mających w swojej ofercie po kilkaset rozwiązań, każdy znajdzie coś dla siebie.

  1. Wielkość domu. Rozsądna wielkość domu dla 4- osobowej rodziny mieści się w przedziale 120-150m² (bez garażu).Im większy dom tym większe koszty ogrzewania i większa powierzchnia do sprzątania i remontowania.Przykładowe wielkości pomieszczeń które można racjonalnie zagospodarować:- salon 25-30m²– garaż na jeden samochód 20-25m²– garaż na dwa auta 30-40m². W garażu zaplanować należy miejsce na narzędzia, rowery, opony, itp.– kuchnia 12-16m². Kuchnia powinna wygodnie pomieścić wszystkich domowników jednocześnie.– spiżarnia 3-5m². Wielkość zależna od naszych przyzwyczajeń odnośnie częstości zakupów.– sypialnia 1 osobowa dla dziecka min. 12M². Należy zmieścić łóżko, szafy i wygodne miejsce do nauki.– sypialnia 2 osobowa 14-18m². Często w sypialni oprócz łóżka zagospodarowujemy miejsce do pracy, toaletkę itp.– łazienka 6-10m². Trzeba pamiętać o nawet najmniejszej szafce na ręczniki i środki czystości, wygodnym dostępie do wanny, prysznica.– garderoba 2-2,5m². Zbyt mała garderoba będzie stratą powierzchni – w małej garderobie zmieści się jedna szafa a większość miejsca będzie stracona na komunikację– wiatrołap – 5-8m². Wiatrołap musi być odpowiednio duży aby zmieściły się tam wygodnie 3-4 osoby i szafa na ubrania.– gabinet do pracy w domu 12-15m²
  2. Kształt pomieszczenia. Im bardziej zbliżony do kwadratu tym łatwiejszy do umeblowania i pomieszczenie będzie sprawiać wrażenie większego. Wydłużone prostokąty trudno wygodnie zagospodarować meblami.
  3. Połączenie garażu z domem – przejście do kuchni i spiżarni bez wychodzenia na zewnątrz.
  4. Schowki, pomieszczenia gospodarcze. Czy kotłownia ma drzwi od zewnątrz? Czy zmieszczą się w niej meble ogrodowe, narzędzia do pracy w ogrodzie? Odpowiednia ilość szaf – rzeczy jakoś zawsze szybko przybywa…:)
  5. Pralnia na poddaszu jako osobne pomieszczenie lub połączone z garderobą powinna mieć odpowiednia wielkość aby zmieścić pralkę i np. Rozkładaną suszarkę na ubrania. Pralnia na poddaszu powinna być sytuowana możliwie najdalej od pokojów sypialnych, aby nie hałasowała domownikom.Jeżeli wolimy pralnię na parterze, nie zapomnijmy o zsypie na ubrania z łazienki na poddaszu prosto do pralni na parterze. Pomieszczenie pralni powinno być dobrze wentylowane aby pranie nie stęchło.
  6. Czy dom zmieści się na działce? Należy zachować odległość od działki sąsiedniej minimum 4,0m od ściany z oknami (również od okien połaciowych w dachu), oraz minimum 3,0m od ściany pełnej bez okien?
  7. Czy na podjeździe przed garażem zmieści się wygodnie samochód gości?
  8. Czy sytuując dom pomieszczenia dzienne będą odpowiednio oświetlone? Okna powinny wychodzić na południe, południowy zachód.

Sonda wśród znajomych

Na koniec proponuję zrobić sondę wśród znajomych, którzy już wybudowali swoje domy. Podpytajcie ich, co zrobili by inaczej, co się sprawdziło, z czego można zrezygnować?  Na pewno chętnie podziela się z wami cennymi uwagami, które można wykorzystać wybierając projekt przyszłego domu.

Redakcja domlider.pl

Nasz zespół doradza w wielu kwestiach zawodowych. Dzielimy się profesjonalną wiedzą z zakresu budowy, wnętrz, ogrodów oraz wielu przydatnych obszarów wiedzy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?