Różnica pomiędzy architektem a projektantem wnętrz

Zamierzasz zrobić remont domu, mieszkania, biura, czy całego przedsiębiorstwa. Chcesz, by to miejsce stało się przyjemną przystanią, która będzie przynosiła ci ukojenie i w którym będziesz się mógł zrelaksować. Myślisz nad zleceniem tej pracy, no właśnie, ale komu? Kto to wszystko zaprojektuje? Architekt a projektant wnętrz, czy jest między nimi jakakolwiek różnica? Zaraz rozszyfrujemy to zagadnienie.

Możemy najpierw zająć się architektem wnętrz

Jeśli człowiek pragnie zostać architektem w Polsce musi uzyskać dyplom Akademii Sztuk Pięknych lub politechnice czy jeszcze Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych. Specjalizuje się tworzeniem lub kształtowaniem wnętrz architektonicznych, dba również o wystrój czy wyposażenie danego pomieszczenia. Trzeba przyznać, że tytuł architekt jest bardzo szeroki. Również to ten człowiek dba o to by wszystko było jak najbardziej funkcjonalne w pomieszczeniu. Również architekt musi zadbać o stronę prawną kształtowanego budynku lub pomieszczenia. Architekt więc z jednej strony jest inżynierem, a z drugiej artystą. Dlatego też architekt wnętrz zastanawia się początkowo nad kwestiami praktycznymi- funkcjonalnością waszego miejsca do życia czy pracy, ergonomią czy swobodnego przemieszczania się. Biorąc oczywiście pod uwagę normy budowlane i sprostanie wymogom prawnym.

Nadszedł czas na projektanta wnętrz

Czym on się zajmuje? Czy projektant i architekt to jedna i ta sama osoba? Najkrócej mówiąc nie. Pole działania projektanta wnętrz jest nieco węższe.To projektant dba bardziej o tę część artystyczną naszego mieszkania, to on wybiera dekoracje, zastanawia się nad kolorami, które będą ze sobą współgrać, tworząc dopieszczoną w każdym calu pełnię. To on sprawi, że twoje mieszkanie czy dekorowane wnętrze będzie utworzone precyzyjnie według danego stylu. To projektant wnętrz może pójść z tobą na zakupy w celu wybrania najlepiej pasujących dodatków. To projektant troszczy się pieczołowicie o detale. Posiadają zarówno wiedzę w zakresie instalacji tak, by meble czy inne sprzęty domowe lub biurowe sobie nie przeczyły. Również różnica jest w wykształceniu. Osoba, która para się projektowaniem wnętrz, może jedynie skończyć kilkudniowy kurs i uzyskać tytuł projektanta wnętrz.

Architekt a projektant wnętrz

W takim razie dostrzegliśmy, że jest ogromna różnica pomiędzy architektem wnętrz a projektantem wnętrz. Oczywiście podczas budowy lub remontu pomieszczeń można skorzystać z usług zarówno projektanta jak i architekta wnętrz. Jednak kiedy już znacie różnicę możecie odpowiedzieć sobie na pytanie, kto naprawdę jest wam potrzebny.

Redakcja domlider.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *