Ciasne, ale własne cztery ściany wymagają od właścicieli mniejszych nakładów finansowych zarówno na remont, jak i bieżące utrzymanie, niż przestronne apartamenty. Z drugiej strony, mały metraż ogranicza mieszkańców pod względem pojemności – po prostu w kawalerce mieści się o wiele mniej rzeczy i sprzętów niż w kilkupokojowym lokum.
Wielofunkcyjne meble
Na szczęście, na rynku dostępne są różnego rodzaju wielofunkcyjne meble, kompaktowy sprzęt RTV i AGD. Także inne źródła, jak internet lub dedykowane sklepowe katalogi i czasopisma, zawierają pomysły na małe mieszkanie. Kreatywne rozwiązania, które ułatwiają organizację i maksymalizują wykorzystanie wolnej przestrzeni w mieszkaniu są na wagę złota dla lokatorów. Pomimo że pomieszczenia, jak kuchnia czy łazienka, zawsze wymagają odpowiedniej organizacji, żeby zachować pełną funkcjonalność, to na małej powierzchni, każde udogodnienie robi ogromną różnicę i poprawia ergonomię użytkowania danej przestrzeni.
Odpowiednio ukryte schowki, na przykład pod schodami lub w modnej ostatnio „ścianie z szaf”, mogą optycznie powiększać mieszkanie, zwłaszcza, jeśli są pokryte powłoką z połyskiem, a także doskonale ukryją nieatrakcyjne wizualnie sprzęty i szpargały. Jeżeli dysponujemy wysokim sufitem, warto zastanowić się nad zróżnicowaniem poziomów w mieszkaniu, na przykład poprzez instalację antresoli lub pawlaczy. Zależnie od warunków, można w ten sposób uzyskać znaczną dodatkową powierzchnię na przechowywanie, albo nawet zaaranżować nowoczesną sypialnię pod sufitem!
Czytaj w internecie
Śledząc w internecie poczynania architektów wnętrz, łatwo natknąć się na całe portale poświęcone mikroapartamentom. Przesuwne ściany, kompaktowe meble – mnóstwo inspiracji znajdziemy w krótkich filmach i artykułach poświęconych kawalerkom z całego świata. Prezentowane rozwiązania są możliwe do zaadaptowania na polskim gruncie. Przesuwne ściany, które w nocy oddzielają przestrzeń sypialni od reszty mieszkania, otwierane w ciągu dnia tworzą duży dzienny pokój połączony z kuchnią. Wielofunkcyjność to z resztą słowo-klucz przy urządzaniu małego mieszkania. Każdy mebel trzeba wykorzystywać w jak największej ilości codziennych sytuacji. Za relatywnie niewielkie pieniądze można zamówić u stolarza lub kupić w sklepie dowolny mebel. Półka, która rozkłada się i służy jako biurko komputerowe, miejsce do pracy ukryte w szafie, opuszczane z sufitu łóżko, minispiżarnia schowana za lodówką, dodatkowe miejsce do spania ukryte w szufladzie pod łóżkiem – rozwiązania można mnożyć w nieskończoność, ogranicza nas jedynie wyobraźnia.