Przeglądając strony internetowe oraz fora tematyczne poświęcone tematyce architektury i budownictwa, zauważyć można że coraz częściej na ich łamach omawiany jest temat trendu, który rozpowszechnił się już za granicą, natomiast obecnie zaczyna święcić tryumfy w kraju nad Wisłą – mowa oczywiście o budownictwie pasywnym. Na czym ono polega? W skrócie powiedzieć można, że budownictwo pasywne, jest to sposób wznoszenia przestrzeni mieszkalnych, użytkowych oraz biurowych w sposób, który umożliwia takiemu obiektowi bezpośrednie czerpanie energii słonecznej bez konieczności wykorzystywania w tym celu specjalistycznych, a niejednokrotnie także relatywnie drogich paneli słonecznych. Budowle takie charakteryzują się także dzięki zaimplementowanym rozwiązaniom wysoką energooszczędnością, co z kolei bezpośrednio przekłada się na oszczędności, które mogą poczynić ich właściciele w dłuższym okresie czasu.
Początkowo ekspertom wydawało się, że budownictwo pasywne jest wyłącznie krótkotrwałą modą, która prędzej czy później przeminie wraz z powrotem konsumentów do rozwiązań tradycyjnych. Tak się jednakże nie stało, a zamówień na budowle w rzeczonej technologii nieprzerwanie przybywa.
Budownictwo pasywne polega przede wszystkim na wygospodarowaniu na fasadzie obiektu dużych przestrzeni przeszklonych. Jak bowiem wiadomo, duże okna nie tylko pozwalają na ograniczenie ilości wykorzystywanego oświetlenia sztucznego, bowiem w poszczególnych pomieszczeniach panuje przyjemna jasność do późnych godzin popołudniowych, ale także umożliwiają nagrzewanie wnętrza budynku promieniami słonecznymi, co z kolei eliminuje konieczność dodatkowego dogrzewania domu, firmy lub budowli użytku publicznego, generując tym samym znaczne koszty po stronie właściciela.
Osoby zainteresowane wzniesieniem budynku w omawianej technologii muszą także zadbać, aby mocowane w otworach wykonanych w ścianach zewnętrznych obiektu okna oraz drzwi przeszklone zapewniały wystarczający poziom izolacji termicznej, co będzie gwarancją, że ciepło które uzyskamy we wnętrzu obiektu na skutek jego nagrzewania promieniami słonecznymi nie będzie uciekało mikroskopijnymi szczelinami doprowadzając tym samym do stopniowego wychładzania się pomieszczeń. Warto także, aby zastosowane elementy wykończeniowe gwarantowały satysfakcjonujący poziom izolacji akustycznej, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że we wnętrzu naszego budynku będzie panowała przyjemna cisza…i to nawet w sytuacji, gdy na zewnątrz sąsiedzi organizować będą huczną imprezę czy też prowadzone będą roboty drogowe na ulicy przylegającej do naszego obiektu mieszkalnego.
Architektura pasywna bazująca na wykorzystaniu dużych przestrzeni przeszklonych przyciąga coraz większe zainteresowanie konsumentów, którzy to pragną dokonać renowacji domu, firmy lub budynku użyteczności publicznej, który powstał w tak zwanym „starym budownictwie”, jak również tych pragnących wybudować obiekt taki całkowicie od zera. Jesteśmy przekonani, że nie będzie to wyłącznie moda, o której świat zapomni za kilka do kilkunastu lat, a stanie się ona trendem, który to znajdzie sobie stałe miejsce w szeroko pojętej branży budowlanej.