Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Czy wiesz, co cię czeka przy budowie domu – wybór projektu domu

29 lutego 2020

Zdecydowałeś się na budowę własnego domu. To bardzo poważna decyzja. Łączy się z nią nie tylko wiele obowiązków, ale i konkretnych działań.
Przede wszystkim należy poszukać odpowiedniej działki. Jej cena będzie zależała nie tylko od powierzchni, ale także położenia. Działki w modnych miejscach i bliżej centrum będą dużo droższe niż gdzieś na uboczu. Zwykle na wsi tereny są tańsze niż w mieście. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretną działkę, koniecznie sprawdź miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Dowiesz się z niego, co na tej działce możesz zbudować i zobaczysz, co może powstać w najbliższej okolicy. Dzięki temu unikniesz takich niespodzianek, jak budowa np. dużego marketu czy fabryki za płotem.

Kolejny krok to wybór projektu domu

Sporo osób korzysta z gotowych projektów, które są bez problemu dostępne w różnego rodzaju katalogach i firmach projektowych. Ich zaletą jest to, że są tanie. Taki gotowy projekt można zwykle nieco zmodyfikować, tak, aby najlepiej pasował do potrzeb. Inną opcją jest zamówienie indywidualnego projektu u architekta. To zwykle sporo kosztuje, ale mamy dom swoich marzeń.
Teraz koniecznie trzeba zrobić projekt zagospodarowania terenu działki. Trzeba zdecydować, w którym miejscu będzie dom, gdzie umieścić wjazd na posesję czy garaż. Najlepiej zlecić to fachowcowi, któremu opowiesz o swoich oczekiwaniach.
W międzyczasie szukasz kierownika budowy i odpowiedniej ekipy budowlanej. Warto rozejrzeć się wcześniej, bo budowlańcy mają dość odległe terminy.
Teraz czeka cię sporo biegania po urzędach i załatwiania różnych pozwoleń, z pozwoleniem na budowę włącznie. Mimo pewnych ułatwień w prawie, zajmuje to wciąż sporo czasu.

Co dalej?

Gdy już wszystko załatwisz w urzędach, masz już kierownika i budowlańców, możesz zacząć poszukiwania odpowiednich materiałów budowlanych. To też zajmuje sporo czasu.
Prace na działce rozpoczynają się od wytyczenia niezbędnych punktów przez geodetę. Niektóre firmy budowlane mają własnego geodetę, ale zwykle to ty jako inwestor musisz go zatrudnić.
Potem uzbrój się w dużą dawkę cierpliwości. Podczas budowy mogą się pojawić różne utrudnienia i problemy. Musisz być na to przygotowany duchowo i finansowo. Niestety, w trakcie planowania budowy nie da się wszystkiego przewidzieć.
Nadchodzi wreszcie upragniona chwila, gdy dom jest gotowy. Ale to jeszcze nie koniec. Zanim w nim zamieszkasz, musisz uzyskać techniczny odbiór domu do użytkowania. Po przejściu procedury możesz wreszcie cieszyć się własnych, pięknym domem i powoli zacząć myśleć o czekających cię remontach.

biuro nieruchomości

Redakcja domlider.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

fotowoltaika sieradz
styropian do ocieplenia budynku
Powłoki antyadhezyjne

Jesteś zainteresowany reklamą?

Powłoki antyadhezyjne