Jak wypełnić wniosek o ustalenie warunków zabudowy?

Jak zalatwic

Jednym z pierwszych dokumentów poprzedzających budowę wymarzonego domu jest uzyskanie Decyzji o warunkach zabudowy lub wypisu i wyrysu z planu zagospodarowania przestrzennego dla działki na której powstanie dom. Zazwyczaj w wypełnianiu i składaniu wniosku pomaga Inwestorowi wybrany przez niego Architekt, ale można to zrobić osobiście. Pomoże w tym krótki przewodnik. Pamiętajmy, że jeśli natrafimy na trudności zawsze można się zwrócić o pomoc do Projektanta, który pomoże nam załatwić wszelkie formalności urzędowe.

Postępowanie w uzyskaniu Decyzji o warunkach zabudowy możemy uprościć do dwóch przypadków:

  • Przypadek A – nasza działka jest objęta obowiązującym planem zagospodarowania przestrzennego. Oznacza to że wszystkie nowe inwestycje budowane na tym terenie muszą spełniać wymagania zawarte w planie. Wymagania te dotyczą między innymi: odległości budynku od drogi, dopuszczalnej wysokości, maksymalnej powierzchni zabudowy działki, kształtu dachu, materiałów wykończeniowych i innych cech charakterystycznych budynku. W tym przypadku składamy Wniosek o wypis i wyrys z planu zagospodarowania przestrzennego.
  • Przypadek B – nasza działka nie jest objęta planem – składamy Wniosek o ustalenie warunków zabudowy. Decyzja zawierać będzie wymagania które musi spełnić przyszły budynek między innymi: odległości budynku od drogi, dopuszczalnej wysokości, maksymalnej powierzchni zabudowy działki, kształtu dachu, materiałów wykończeniowych i innych cech charakterystycznych budynku, podobnie jak w przypadku wypisu z planu zagospodarowania przestrzennego. Zmienia się tylko formularz wniosku i Urząd Miasta wyda warunki zabudowy w formie decyzji administracyjnej.

Skąd mamy wiedzieć czy postępować zgodnie z przypadkiem A czy B? Można to sprawdzić szukając informacji na temat uchwalonych planów na stronach internetowych naszego miasta, lub po prostu zadzwonić to Referatu Architektury naszego Urzędu Miasta i zapytać czy działka którą posiadamy jest objęta obowiązującym planem zagospodarowania terenu. Mieszkańcy Dzierżoniowa mogą sprawdzić listę obowiązujących planów i pobrać ich treść na stronie Urzędu Miasta Dzierżoniowa – tutaj.

W internecie dostępna jest również baza planów zagospodarowania przestrzennego dla całej Polski.

Baza planów zagospodarowania przestrzennego

OPIS POSTĘPOWANIA I PRZYKŁADOWO WYPEŁNIONE WNIOSKI:

Przypadek A – dla działki objętej obowiązującym planem zagospodarowania przestrzennego.

Mamy szczęście i nasza działka objęta jest obowiązującym planem zagospodarowania terenu – to znacznie przyśpieszy i ułatwi nam załatwienie sprawy. Postępujemy następująco:

Krok 1 – ze strony Urzędu Miasta pobieramy wniosek o wypis i wyrys z planu zagospodarowania przestrzenenego. Dla Dzierżoniowa wniosek można pobrać tutaj.

Krok 2 – wypełniamy druk urzędowy zgodnie z przykładem poniżej.

Krok 3 – zanosimy do Biura podawczego Urzędu Miasta.

Jak wypełnić wniosek

Sposób wypełnienia wniosku

Przypadek B – działka nie objęta planem zagospodarowania przestrzennego.

W tym przypadku czeka nas trochę więcej pracy ale nie są to rzeczy bardzo skomplikowane. Postępujemy następująco:

Krok 1 – Potrzebna będzie nam mapa zasadnicza przedstawiająca naszą działkę. Mapę zasadniczą można kupić w Wydziale Geodezji Starostwa Powiatowego – jest wydawana od ręki. Jeżeli posiadamy już mapę do celów projektowych można ją również wykorzystać.

Krok 2 – ze strony Urzędu Miasta pobieramy Wniosek o ustalenie warunków zabudowy. Dla Dzierżoniowa wniosek można pobrać tutaj.

Krok 3 – wypełniamy druk urzędowy i sporządzamy załącznik graficzny zgodnie z przykładem poniżej. Kompletny wniosek składać się będzie z wypełnionego formularza i DWÓCH egzemplarzy załącznika graficznego.

Krok 3 – zanosimy wypełniony wniosek do Biura podawczego Urzędu Miasta.

Przykład wypełnionego wniosku z załącznikiem graficznym:

Jak wypełnić wniosek

Przykładowy wniosek

Jak wypełnić wniosek

Przykładowy wniosek

Załącznik graficzny

Załącznik graficzny

 

 

Komentarze i pingi są zamknięte.

Komentarze są niedostępne.

Powered by WordPress | Designed by: Best SUV | Thanks to Toyota SUV, Ford SUV and Best Truck